gg

10 egyszerű tipp, arra hogyan növeljük weboldalunk konverziós arányát

Nagyon nem mindegy, milyen konverziós aránnyal dolgozunk weboldalunkon. A konverzió 5 aranyszabályáról, illetve A UX és vásárlási élmény szerepéről a konverziós arány javításában már korábban írtunk. Az alábbi összeállításban kiválogattunk pár egyszerű UX trükköt arra, hogy milyen megoldásokkal dobhatjuk meg ezt az arányt a weboldalunkon.

1. A kezdeti lépéseket szabjuk a lehető legegyszerűbbre!

Az emberek alapvetően szeretik befejezni azt, amit egyszer elkezdtek. Éppen ezért a konverzióhoz vezető első lépcső befejezését a lehető legegyszerűbb lépésként definiáljuk.

Például egy bonyolult form kitöltése helyett egyszerűen csak kezdjük azzal, hogy bekérjük a felhasználótól az email címét, ezzel máris megkönnyítettük a dolgát abban, hogy úgy érezze, valamilyen lépést sikeresen befejezett. Ha pedig vásárlás vagy konverzió nem is történik, nekünk máris van egy email címünk.

2. Szabaduljunk meg a felesleges beviteli mezőktől!

Mindenki találkozott már azzal az élménnyel, hogy elkezdett kitölteni egy formot, ám amikor meglátta, hogy mennyi adatot kérnek, kilépett a folyamatból.

Ez sajnos az egyik leghatékonyabb módja, hogy rontsuk a konverziós arányunkat. Távolítsunk el minden olyan beviteli mezőt, ami nem esszenciálisan szükséges ahhoz, hogy a felhasználó befejezze a tranzakciót. Egyes kutatások szerint minden egyes eltávolított beviteli mező akár 10 százalékkal javíthatja a kitöltési hajlandóságot.

Arra azért mindenesetre ügyeljünk, hogy a szükséges mezők maradjanak, hiszen ha nem kérünk be kiszállítási címet eladás esetén, akkor bukhatunk mindent. Próbáljunk meg a csak valóban szükséges információk bekérésére koncentrálni!

3. Dobjuk ki a felesleget!

Nincs annál rosszabb, amikor a weboldalunk tele van olyan fölösleges elemek, amelyek elvonják a felhasználók, potenciális vásárlók figyelmét a lényeges funkciókról és információkról!

A landolási oldalunk kialakításakor igyekezzünk figyelni arra, hogy a navigáció szempontjából is csak a legszükségesebb elemeket tartalmazza. Annak megállapítására, hogy mi szükségtelen, használjunk heatmap alkalmazást, és a segítségével szűrjük ki azokat a területeket, ahova nem kattintanak a látogatóink. Mindaz, ami nem érdekli a látogatóinkat, nem több, mint fölösleges tartalom.

4. Adjunk lehetőséget harmadik fél általi autentikációra!

A belépéshez szükséges regisztrációt elkerülhetővé tehetjük, ha lehetőséget adunk vásárlóinknak autentikációsra külső fiók használatával.

Egy Google/Facebook belépés engedélyezésével rengeteg időt spórolhatunk meg a vásárlóknak., Számos olyan verzió létezik, amelyik a legtöbb nagy szolgáltató fiókjainak használatát egyszerre teszi elérhetővé.

5. Írjunk egyedi a termékajánlatot!

Az egyedi termékajánlat azaz a Unique Selling Proposition és a hozzá tartozó felhívás, vagyis a Call-To-Action megírásánál törekedjünk egyediségre, és ne sajnáljuk az időt ennek a kidolgozására.

Ha például egy Igennel kezdjük a mondatot, máris jóval hatékonyabbak vagyunk, mintha egy Megveszem ost! felirattal várnák a leendő vásárlót.

Az “Igen, akarom a kedvezményemet!” lényegesen hatékonyabb lehet az előbbinél. Nyugodtan kísérletezzünk több verzióval, és folyamatosan figyeljük a heatmapet, illetve az analitikát, hogy melyik a legsikeresebb verziónk, és használjuk azt!

6. A/B teszteljük a Call-To-Actiönjeinket!

Nem csak CTA-nál, de szinte minden szövegnél érdemes lehet több verzióval kísérleteznünk, ehhez pedig meglehetősen jó megoldás az A/B tesztelés. A megfelelő szövegezés kiválasztása különösen fontos a fejléc szövegnél, amelyet 10-ből 8 ember elolvas, az egész szöveget azonban már csak minden ötödik fogja.

A 10-ből tehát 8 ember ezután már távozik is, éppen ezért nem árt legalább két verziót tesztelnünk ennek a kialakítása során, amelyben kísérletezzünk a következő változókkal:

  • Hossz
  • Hangvétel
  • Statisztikák használata
  • Számok használata

7. Építsünk be Chat lehetőséget

Sokszor előfordul, hogy látogatóink valami oknál fogva elakadnak a tranzakció befejezése előtt. Az akadályokba ütköző látogatókból pedig nem lesz konverzió, ezért ez a funkció sokat segíthet az ilyen esetekben.

Ha bárkiben kérdés merül fel egy-egy termékkel vagy szolgáltatással kapcsolatban, ez a funkció elképesztően hasznos lehet, különösen abban az esetben, ha egy chatbot segítségével a kezdeti lépéseket automatizálni tudjuk.

Ezzel nemcsak kiküszöbölhetjük a tipikusan felmerülő problémákat, de időt is nyerünk addig amíg emberi operátor nem tudja megválaszolni a felhasználó kérdéseit.

8. Ajánljunk fel pénz-visszafizetési garanciát!

Mind a marketing szakemberek, mind az üzlettulajdonosok tisztában vannak azzal, hogy a vásárlók szeretik elkerülni a felmerülő kockázatokat. Abban az esetben a legbiztosabb, hogy fizetnek is valamiért, ha biztosak abban, hogy azt kapják, amit ígérnek számukra.

A pénzvisszafizetési garancia biztosításával megadhatjuk számukra a végső lökést, és szinte azonnal növelhetjük a konverziós arányunkat. Arról nem is beszélve, hogy közben olyan bizalmas kapcsolatot alakíthatunk ki velük, amely segítségünkre lehet abban, hogy hosszabb távon is vevőink között lássuk őket!

9.  Illesszünk be egy visszaszámlálót!

Alapvető emberi tulajdonság, hogy sokkal határozottabban cselekszünk, ha úgy érezzük, kifutunk az időből. Ezt kihasználandó siettethetjük is látogatóinkat egy visszaszámláló segítségével.

A limitált ideig elérhető ajánlatok egyébként egyes kutatások szerint akár háromszáz százalékkal is növelhetik a landolási arányunk konverziós arányát, és szinte azonnal hatással vannak a rendelési hajlandóságra, bár használatuk során nem árt figyelni arra, hogy a tisztességes piaci magatartás keretei között maradjunk.

10. Próbálkozzunk több ajánlattal!

A landolási oldalunk kidolgozása mellett ne feledkezzünk meg arról, hogy mit sem ér a felhasználói élmény szempontjából tökéletesre csiszolt weboldalunk, ha nem sikerül megfelelő, vevők számára is vonzó ajánlatokkal előállnunk.

A megfelelő konverziós arány eléréséhez ugyanis szükségünk van olyan ajánlatokra, amelyek találkoznak a piaci igényekkel. Amennyiben a fenti pontok betartása ellenére sem javul a konverziós arányunk, nem, árt ezen is elgondolkodnunk, és kísérletezni különböző ajánlatok bevezetésével.

A lényeg, hogy gondosan ügyeljünk a megfelelően megválasztott analitikára, és gondosan mérlegeljünk, mi vezetett végül a sikerhez!