seo

A SEO legyen veled, avagy ezért fontos a keresőoptimalizálás!

Manapság a digitális marketing egyik legfontosabb és legnépszerűbb eszköze a SEO, vagyis a keresőoptimalizálás. Ha szeretnéd, hogy a webshopod előkelő helyet foglaljon el a Google találati listáján, és ezáltal nőjön az látogatottsága, akkor a SEO-t nem hagyhatod figyelmen kívül. Cikkünkben áttekintjük a keresőoptimalizálás néhány alapvető elemét.

Mi a SEO?

A SEO egy mozaikszó, a Search Engine Optimization (magyarul: „keresőmotor optimalizáció”, vagyis keresőoptimalizás) kifejezést takarja. Leegyszerűsítve azt a folyamatot jelenti, aminek segítségével javítható az adott weboldalnak a keresők (itthon elsősorban a Google) organikus találatai között elért helyezése.

A keresőoptimalizálás módszere növelheti a webhelyre érkező organikus forgalom minőségét és mennyiségét, emellett „láthatóvá teheti” a vállalkozást, valamint releváns keresési eredményeket biztosíthat.

Miközben a SEO – ahogy a nevéből is kitűnik  – , tulajdonképpen arról szól, hogy a weboldalad a keresőmotorok algoritmusaihoz igazítod, a valódi ereje az emberekben rejlik. Abban, hogy megértsd, mit akarnak, és ezen információk alapján optimalizálod a termékeidet, szolgáltatásaidat. Vagyis reagálsz arra, hogy mit és hogyan keresnek (keresőszavak), valamint arra is, hogy milyen típusú tartalmat szeretnének fogyasztani (szöveges, videós, hangalapú). Ha odafigyelsz ezekre a kritériumokra, elnyerheted a felhasználók bizalmát.

A SEO fontossága

A keresőmotorokon naponta felhasználók milliárdjai keresik a választ és megoldást kérdéseikre, az őket foglalkoztató problémákra. Nem csoda tehát, hogy a keresőoptimalizálás az egyik legfontosabb marketingeszközzé vált.

A Shoprenter 2022-es Nagy Webáruház Felmérése szerint a webáruházak 71%-a használja a keresőoptimalizálást mint marketingeszközt, a legtöbb bevételt hozó TOP3 marketingeszköz listán pedig az első helyet foglalja el.

Hitelesség és megbízhatóság

Minél jobb egy weboldal keresőoptimalizálása, annál előkelőbb helyen található az úgynevezett találati listán (SERP: Search Engine Result Page). Ez pedig nemcsak azt vonja maga után, hogy jobb láthatóságot biztosít a weboldalnak, de növeli a felhasználók bizalmát is.

Manapság a legtöbb user már tisztában van azzal, hogy egy weboldal nem véletlenül kerül a találati lista első oldalára; a jó helyezés azt az érzetet kelti az emberekben, hogy a site minőségi, megbízható, valamint releváns tartalommal bír.

Felhasználói élmény

Mindenképpen törekedni kell arra, hogy a weboldal felhasználóbarát legyen. A felhasználói élmény (UX) az a tényező, amely az oldaladon tartja a látogatót, és ami erősíti a már említett bizalmat. Legyen tehát a weboldal átlátható, jól értelmezhető, könnyen kezelhető.

On-page (on-site) SEO

Ahogy már korábban is kiemeltük, SEO szempontból nélkülözhetetlenül fontos, hogy a weboldalad jól felépített legyen, megfelelő sebességgel, navigációval, lehetőség szerint mobilbarát kialakítással, optimalizált tartalmakkal.

Mi tartozik ide?

Az on-page SEO kategóriában van minden olyan tényező a weboldaladon belül, amelyek hatással vannak arra, hogy a Google algoritmusai hova rangsorolják a site-ot. Elsősorban a tartalmi SEO tartozik e szekcióba, de sokan a technikai SEO-t (indexálás, betöltési sebesség, átirányítások stb.) is ide sorolják. Utóbbit érdemes szakemberre bízni, az előbbinek viszont számos olyan eleme van, amit a weboldal tulajdonosaként, kezelőjeként te is véghez tudsz vinni.

Tartalmi SEO

A tartalmi SEO alapját azok a kulcsszavak és kifejezések adják, amelyekre optimalizálni ajánlott az oldaladat, termékeidet, szolgáltatásodat, blogcikkeidet stb.. Meg kell jelenniük a meta leírásban, a cikkekben, a címsorokban, a közcímekben, a képek elnevezésében – de nem mindegy, hogyan! Az érthetőséget, átláthatóságot, a logikus felépítést és tagolást, valamint a megfelelő formázást mindenképpen szem előtt kell tartani, vagyis inkább a minőségre törekedj, ne a mennyiségre. Hiába van telezsúfolva kulcsszavakkal például egy termékleírás vagy egy blogcikk, ha a szöveg érthetetlen, zavaros és rosszul tagolt, azzal egyrészt elriasztod a felhasználót, másrészt a Google-nek sem teszel a kedvére.

Szintén a tartalmi keresőoptimalizáshoz tartoznak a szövegekben lévő belső (internal) linkek és kifelé mutató (external) linkek. Ami nagyon fontos, hogy ezekkel a relevánsan elhelyezett linkekkel csak megbízható, hiteles helyre irányítsd a felhasználóidat.

Off-page SEO

Ebbe a kategóriába tartoznak a weboldaladon kívüli tényezők. Gyakran nevezik linképítésnek is, hiszen az egyik fő – de manapság már nem az egyetlen! – off-page SEO tényezőt a külső hivatkozások, vagyis backlinkek jelentik. Ezek azok a linkek, amik más weboldalakról mutatnak a te site-odra. Régebben ezen a téren is inkább a mennyiségen volt a hangsúly a keresőoptimalizálás szempontjából (vagyis azon, hogy minél több webhelyen jelenjen meg a linked), manapság viszont itt is inkább a minőség, a hitelesség, a relevancia és a frissesség a meghatározó.

Túl a linképítésen

Az off-page SEO tulajdonképpen a weboldalad minőségi promotálásáról szól. Tehát közvetett módon ide tartoznak többek között a social media felületeid, a hírlevelek, a digitális PR tevékenységek, a szakmai fórumokon való jelenlét és még sorolhatnánk.

Összefoglalva

Fontos kiemelni, hogy a keresőoptimalizálás önmagában nem a szent grál. Egyrészt nem egyik napról a másikra teremt valamiféle csodát, hanem hosszú távon hoz eredményt. Másrészt kohézióban kell lennie a fizetett forgalommal, amíg ugyanis nincs az oldalnak forgalma, addig hiába a tökéletes SEO, nem fog a site jobban teljesíteni.

A fentiekből is kitűnik, hogy a SEO egy igazán összetett folyamatot takar, és számtalan fontos elemből áll össze. Habár vannak alapvető, általános szabályok, de ahogy az algoritmusok változnak, úgy a SEO-val kapcsolatos tudás is rendszeresen „finomhangolásra” szorul.

Amennyiben szeretnél lépést tartani a változásokkal, ajánlott meghatározott időközönként SEO-szakemberhez fordulni, hogy a segítségével megőrizhesd a keresőben elért előnyös pozíciódat.