marketing

Miért hasznosak a felhasználók által generált tartalmak a marketingben?

A marketing folyamatosan fejlődik. Míg korábban az ügyfelek, vásárlók passzív résztvevők voltak ezen a területen, manapság már aktívan hozzájárulnak a marketinghez, mivel egyre több márka támaszkodik a mobil- és digitális csatornákra. Ez nagyrészt a közösségi médiának köszönhető, amely megkönnyítette az ügyfelek számára, hogy valós időben kommunikáljanak a cégekkel, valamint egymással.

A felhasználó által generált tartalom – angolul user-generated content (UGC) vagy user-created content (UCC) – minden olyan tartalom, amelyet a fogyasztó hoz létre és tesz nyilvánossá az interneten. Ez lehet kép, videó, tweet, poszt, vélemény vagy bármi, amit nem egy márka vagy cég, hanem egy felhasználó alkot meg.

Ez azt jelentheti az e-kereskedőnek, hogy gyakran az ügyfelei készítenek számára marketingtartalmat, akár anélkül, hogy észrevenné. Becslések szerint naponta 34 millió videót tesznek közzé a TikTok-on. Az Instagramnak pedig a statisztikák alapján havi szinten több mint 2 milliárd aktív felhasználója van, és több mint 500 millió naponta aktív felhasználó lép interakcióba különböző médiumokkal az alkalmazáson.

Mindezek a fogyasztók által generált tartalmak pozitív hatással lehetnek a márkád megítélésére.

Miért érdemes foglalkoznod az UGC-vel?

A közösségi média annyira elterjedt manapság, hogy kikerülni szinte lehetetlen. Ennek eredményeképp a UGC egyre nagyobb szerepet kap a marketingben – nem véletlenül! Az UGC segít a potenciális ügyfeleknek abban, hogy a termékeidet, szolgáltatásaidat működés közben, „élesben” lássák.

A felhasználók jobban megbíznak egymás tartalmaiban

A nagy reklámzajban a felhasználók feltehetően jobban megbíznak egymás véleményében, mint a közvetlenül a cégektől, márkáktól származó információkban. Becslések szerint az emberek 84%-a ugyanannyira bízik az online véleményekben, mint egy személyes ajánlásban. Ezt az úgynevezett „társadalmi bizonyíték” (social proof) fogalma, amely megalapozhatja vagy megtörheti vállalkozásod hitelességét. Amikor az ügyfelek látják, hogy mások milyen pozitív tapasztalatokat szereztek veled kapcsolatban, akkor következtetést vonnak le termékeid, szolgáltatásaid minőségéről, ami természetesen kiterjed márkád többi területére is. Így nemcsak hitelesebbé és népszerűbbé válik céged, hanem végső soron azt is befolyásolja, hogy vásárolnak-e tőled az érdeklődők, vagy sem.

A felhasználók által generált tartalmak elősegítik a márkához való elköteleződést

Mivel a legtöbb ilyen jellegű online beszélgetés nyilvános, az ügyfelek szabadon megoszthatják pozitív és negatív tapasztalataikat egy hatalmas közönséggel. Ez komoly eszköz a kezükben!

Az elkötelezett ügyfelekből lehetnek tehát a vállalkozásod legnagyszerűbb szószólói.

A közösségi média kiváló platform arra, hogy te is bekapcsolódhass ezekbe a beszélgetésekbe. A kommentek, videók, retweetek és egyéb fogyasztói tartalmak megosztásával lehetőséged van arra, hogy bemutasd az ügyfeleid által elmondott történeteket, valamint azt, hogy ezek hogyan kapcsolódinak a vállalkozásodhoz.

Amikor csatlakozol az ilyen típusú beszélgetésekhez, azzal személyesebbé, emberközelivé teheted a márkádát. Tulajdonképpen olyan érzelmi kapcsolatot hozhatsz létre a felhasználókkal, amely megerősíti őket abban, hogy az üzleted nemcsak egy vásárlásra való hely, hanem egy olyan platform, amely mélyebb szinten rezonál velük, valamint megérti az igényeiket.

Költséghatékony megoldás

A userek által generált tartalmak rendkívül értékes és megbízható marketingeszközök. Miután a felhasználók elkötelezték magukat a márkád mellett, gyakori és releváns tartalmakat fognak hozhatnak létre, így olyan marketingstratégiát kaphatsz tőlük, amely akár fenntarthatóbb, mint a hagyományos, fizetett reklám.

Hogyan veheted rá a felhasználókat a tartalomgyártásra? Jutalommal!

Habár előfordulhat, hogy az ügyfeleid, vásárlóid gyakran készítenek tartalmat a termékeiddel kapcsolatban, ezek nem feltétlenül és nem mindig a te szolgáltatásaidról szólnak. Ahhoz, hogy a UCG minden előnyét megtapasztalhasd, tudnod kell, hogyan motiválhatod a usereket, hogy valóban a te vállalkozásodat szem előtt tartva generálják a kontentet.

Itt jön képbe a jutalom! Bár nagyon kézenfekvőnek tűnhet, a jutalom még mindig az egyik legjobb – vagy talán A legjobb – motivációt jelenti számos értékes vásárlói tevékenységhez. Ebből kiindulva egy okosan felépített jutalmazási program a legpraktikusabb módja annak, hogy beindítsd az UGC-motort.

A UGC mint érték

Az ügyfeleid által létrehozott tartalom több okból is értékes: közösségi, vizuális, és ami a legfontosabb: lehetővé teszi számukra, hogy kapcsolódjanak azokhoz az értékekhez és üzenetekhez, amelyeket közvetíteni szeretnél, és amik igazán egyedivé teszik a vállalkozásodat. Ezek a tulajdonságok teszik az UGC-t az egyik legjobb és legegyszerűbb módszerré a márkaközösség építésére.

A mai digitális világban, ahol a képernyők választanak el minket egymástól, a közösségépítés kiemelt szereppel bír. Az emberekben mélyen él az a vágy, hogy részesei legyenek valaminek, és azáltal, hogy ilyen módon interakcióba lépsz a felhasználóiddal, vásárlóiddal, azzal nemcsak a vállalkozásodnak kedvezel, hanem egy értékes teret is teremtesz – amely többet nyújt, mint egy nagyszerű termék. Ezek az érzelmi kapcsolatok azok, amelyek igazán megkülönböztethetnek téged más márkáktól.