Tiktok

TikTok funkciók és újdonságok 2022-ben

A tartalomkészítéshez és az értékesítéshez is segítséget nyújt a platform.

 

Elérte az 1 milliárdot a TikTok felhasználók száma, ezzel ugyanolyan megkerülhetetlen felületté vált, mint a YouTube vagy az Instagram.

Ráadásul a TikTok közönsége folyamatosan “öregszik”: egyre több a nem tinikorú felhasználó. Így az az állítás, hogy ez a közösségi csatornán csupán a tinédzserek vannak jelen, nem igaz. Mint ahogyan az sem, hogy nem éri meg hirdetéseket futtatni TikTokon. A 2021 júniusi  adatok alapján Magyarországon a 18 év feletti felhasználók aránya 81% volt, nagyobb részük vásárlóképes 18–25 év közötti fiatal felnőtt.

 

Mivel egyre több a felhasználó, egyre több az idősebb felhasználó, egyre többen vannak jelen azok, akiből egy szolgáltatás vagy termék potenciális vásárlója lehet, a TikTok folyamatosan bővíti az eszköztárát. Ezek az eszközök részben a tartalomgyártást, részben pedig az értékesítést támogatják.

 

2021-ben például a - más közösségi oldalakon, a Facebookon és Instagramon már bevált - Stories funkciót tesztelte a videós platform. A Történet vagy Story lényege, hogy a felületen belül egy külön ablakban csak 24 órán át elérhető tartalom jelenik meg, fotós vagy videós formátumban. A TikTok is Stories néven kezdte bevezetni a funkciót, és ehhez külön gombot jelentetett meg a közzététel előtti szakaszban. A terv az volt, hogy a TikTok Stories megosztásokra is lehet majd válaszolni, illetve a képre, videóra átlátszó szövegbuborékban kerülhet rá az üzenet. Ezt a funkciót Magyarországon sajnos nem lehetett tesztelni, és egyelőre nem érhető el itthon.

 

Segítség a tartalomgyártáshoz TikTokon

Azt már lehet tudni, hogy 2022-ben hosszabb videók is közzétehetők lesznek TikTokon, lehetőség nyílik 5 vagy 10 perces videók feltöltésére is. Nyilvánvaló, hogy ezzel a lépéssel a platform a YouTube-bal kíván versenyezni. 2021-ben a felhasználónkénti átlagos nézettségi idő tekintetében egyszer már lenyomta a TikTok a YouTube-ot az Egyesült Királyságban és az Amerikai Egyesült Államokban - ez derült ki egy  Androidos telefonnal rendelkező felhasználók körében végzett kutatásból.

 

Egyelőre a YouTube több felhasználóhoz jut el, mint a TikTok, és azokat is bevonzza, akik nem töltenek olyan sok időt a weben. Ennek az oka részben az, hogy az idősebb felhasználók egy része idegenkedik az új platformok, például a TikTok használatától. (Ne feledjük, hogy a Youtube 2005-ben indult, és mára bejáratott csatornává vált. Ám minél több új funkciót vezet be a TikTok - például a hosszabb idejű videók publikálásával, amelyekben több idő jut egy-egy téma bemutatására vagy kifejtésére - annál több olyan felhasználó számára lehet vonzóbb, aki minőségi tartalomra vágyik.

 

A videókkal kapcsolatban azonban a szakértők most még azt javasolják, hogy érdemes 60 másodperc alatt maradni TikTokon, sőt, a 20 és 30 másodperces videók a legjobbak - 20 másodpercből például átlagosan 14 másodpercet néznek meg a felhasználók. Hirdetéshez a 9-15 másodperc közötti tartalmak a legmegfelelőbbek, ugyanis az ennél hosszabb videókat a TikTok-felhasználók már sokkal kisebb eséllyel nézik végig, hiszen elvárják, hogy rögtön kiderüljön a lényeg, és megkapják a legfontosabb információkat.

 

Bővül a Green Screen alkalmazásának lehetősége. Ez az egyik leggyakrabban használt effekt TikTokon, és most a GIF-ek bevezetésével új dimenzióba emelik a tartalomkészítést. A GIPHY-val együttműködve a felhasználók mostantól egy GIF-ek könyvtárából választhatnak hátteret a Green Screen használatakor.

 

Lehetőség nyílik egy új funkcióval a videók minél gyorsabb javítására is. A TikTok bejelentése szerint az új Visual Enhancement gomb segítségével azonnal korrigálható az expozíció, a fény és a szín. Akár a telefonunkról töltünk fel videót, akár közvetlenül a TikTokon keresztül készítettük el a felvételt, közzététel előtt javíthatunk a minőségén. Ehhez az alkalmazáson belül a jobb oldali oszlopban az Enchance gombra kell koppintanunk, a javítás visszavonásához pedig csupán újra az Enchance gombra kell koppintanunk..

Új, zenei és hangeffektusokat is kapunk a platformon: állatok vagy hangszerek hangját használhatjuk aláfestésként a videóinkhoz.

A TechCrunch beszámolója szerint a TikTok már teszteli azt az új funkciót is, amelyhez a Twitter retweet megoldása adta az ötletet. A Repost gomb segítségével a felhasználók azonnal megoszthatnák a tartalmat a saját követőkkel a For You feedben. (A felfedezés szekcióban egyelőre nem jelenne meg a lehetőség).

 

Az értékesítés támogatása

A TikTok egyre nagyobb figyelmet fordít az e-kereskedelmi funkciókra. Azért is indította el a Creator Marketplace-t, vagyis az alkotói piacteret, hogy segítse a vállalkozásokat abban, hogy kapcsolatba léphessenek a már népszerű tartalomkészítőkkel. Így e-kereskedőként mi is rátalálhatunk azokra a TikTokerekre, akikkel együttműködhetünk szolgáltatásaink vagy termékeink promotálásában.

 

Lehetővé válik a live stream commerce, vagyis élőzés közbeni vásárlási lehetőség is. Így a felhasználók közvetlenül a platformon belül és azonnal rendelhetnek termékeket. Ez a funkció egyrészt a fiatalabb generációk miatt fontos, köztük ugyanis nagyobb az impulzusvásárlók aránya. Másrészt a fogyasztók egyre gyakrabban keresnek és vesznek termékeket közösségi oldalakon, például Facebookon és Instagramon. A pandémia ráadásul világszerte felpörgette az e-kereskedelmet. Ehhez kíván felzárkózni a TikTok is. Elsőként az Egyesült Királyságban tesztelte az élő közvetítés közbeni vásárlás lehetőségét.

 

Bevezetik a TikTok Shopot is - így Facebook és az Instagram shop funkciójához hasonlóan a platformon belül lehet majd vásárolni.