élet insta után

Van élet a Facebookon és Instagramon túl: ezeket az eszközöket használhatod még értékesítésre és márkaismertségre

A Facebook leállás bebizonyította: nem elég egyetlen felületen jelen lenni. Vagy csak egyetlen óriáscég online szolgáltatásait használni.

Makacsul tartja magát az a nézet kisvállalkozók, KKV-k, kezdő vállalkozások esetében, hogy teljesen felesleges pénzkidobás saját weboldalt készíteni. Sokak szerint elég, ha egy Facebook oldalt, esetleg egy Instagram-fiókot üzemeltet a vállalkozás, és azon keresztül próbál márkaismertséget építeni, promóciókat indítani, az ügyfelekkel, partnerekkel, vásárlókkal kommunikálni. Sőt: vannak, akik a kezdő kereskedőket is lebeszélik a webshop indításáról, mondván: jó lesz a Facebook- és Instagram-bolt is, a vevőkkel meg Messengeren lehet megbeszélni a felmerülő kérdéseket.

Ám amikor váratlanul összeomlott, majd eltűnt a Facebook, az Instagram, valamint használhatatlanná vált a Messenger és a WhatsApp október 4-én, a fenti tévhitek megdőltek. Miután legalább hat órán át nem is állt helyre a szolgáltatás ezeken a felületeken, azok, akik kizárólag ezeket használták munkára és kapcsolattartásra, ízelítőt kaptak abból, hogy mi történik, ha megszűnik az az ingyenes szolgáltatás., amelyen keresztül láthatóak voltak eddig a partnereik számára. Mi történik, ha eltűnnek az ügyfelek szeme elől, és a vásárlóik is ugyanígy elérhetetlenek a számukra.

Miért gond kizárólag a Facebookra hagyatkozni? Milyen más felületeken és közösségi oldalakon érdemes jelen lenni és követőket toborozni? És milyen applikáció segítheti a konverzió növelését, a látogatók és vásárlók megtartását és a vásárlás nélküli kosárelhagyás Ezt a témát járjuk körül

Segítség, eltűnt a Facebook-oldalam!

Már korábban is voltak jelek, hogy nem jó irány, ha nem készíttetünk saját weboldalt a cégünknek. Néhány évvel ezelőtt, amikor még kevesen törődtek a biztonsággal, és nem vált elterjedtté a kétfaktoros hitelesítés, előfordult, hogy több százezres Facebook-oldalak felett vették át az irányítást hackerek, és az oldal tulajdonosait és adminisztrátorait kizárták. A rengeteg munkával, évek alatt, és akár sok költséggel felépített, majd ellopott Facebook-oldalaknak nem mindegyike került vissza a tulajdonosához. Aki például csak egyetlen, hatalmas követőtáborral rendelkező Facebook-oldalra alapozta a vállalkozását, vagy csak azon keresztül kommunikált a közönségével, az ilyenkor mindent elveszített.

De az utóbbi években az is előfordult, hogy a Facebook törölt egyik napról a másikra nagy forgalmú oldalt, és a tulajdonos felület nélkül maradt. Az esetet követően viszont felépítette a saját honlapját, amelyen elindított a hírlevél-feliratkozást, YouTube-csatornát indított, ahol feliratkozásra biztatta a videók végén a nézőt, és egyszerre több közösségi oldalon jelent meg.

A megoldás tehát az, ha egyszerre több lábon, így stabilan állunk a digitális térben.

Saját honlap és webshop

Ha a megfelelő szolgáltatókat választjuk, akkor gyakorlatilag folyamatosan működik és a rendelkezésünkre áll a saját weboldalunk. Elhelyezhetjük rajta a legfontosabb üzeneteinket, összekapcsolhatjuk a webshopunkkal, és ha a fejlesztés előtt SEO-szakembert is bevonunk, majd jól építi fel a fejlesztő a honlapot, később a seózás is könnyebb lesz. A SEO tevékenység azért ennyire fontos, mert növeli az organikus forgalmat, jobb helyezést kapunk a Google rendszerében, nagyobb eséllyel találnak ránk a potenciális ügyfeleink/látogatóink/vásárlóink.

A weboldalon ráadásul olyan hasznos alkalmazásokat helyezhetünk el, amelyek tovább növelik a forgalmat, leadeket generálnak, helyettünk végeznek automatikusan el feladatokat, az oldalon tartják a látogatókat.

Bármilyen konverziós arány mérésére, ezen belül a közösségi oldalakról érkező vásárlóid hatékony megismeréséhez is nagyszerű eszköz a magyar fejlesztésű ConvKit applikáció, amivel naprakészen nyomon követheted promóciókat és egy helyen láthatod azok konverziós arányát. A ConvKit révén megtudhatod, melyik linkről, kampányból vagy csatornáról érkeznek a honlapra a látogatóid vagy a webshopba a vásárlóid, és ha arra van szükség, finomhangolást végezhetsz a kampányon. E-mail feliratkozást, regisztrációt generálhatsz, a kilépni szándékozó látogatónak felugró ablakot állíthatsz be, egy akciókra hívhatod fel a figyelmét, kommunikációt kezdeményezhetsz stb.

A webshop árazására szolgáló megoldás elvégzi helyetted a piaci monitorozást, és eligazít árazási kérdésekben. A magyar nyelvű, magyar fejlesztésű és magyar ügyfélszolgálattal rendelkező PriceKit automata árazástámogató alkalmazás folyamatosan figyeli a termékeidet és a konkurenseidet. Az így kapott adatok alapján naprakész árjavaslatokat tesz számodra. Az árazás automatizálása azt jelenti, hogy az árakat előre meghatározott szabályok vagy korlátozások alapján, a szoftveres rendszer használatával, automatikus módon állapítja meg, nincs szükség hozzá emberi erőre és időre. Az árakat kiexportálhatod, de össze is kötheted a PriceKit felületet a webáruházaddal, így az árak automatikusan frissülnek ott is. Ha egyetértesz a szoftver által adott árjavaslatokkal, és az illeszkedik a stratégiádhoz, az árjavaslatokat egy kattintással elfogadhatod, és ezzel módosíthatod is a webshopodban.

Hírlevél feliratkoztatás és saját adatbázis

Bár egyszer már „temették” az e-mail marketinget és a hírlevelek, az utóbbi években feléledt, és újra az egyik legjelentősebb eszközzé vált a vásárlók, ügyfelek elérésben. Közvetlen kapcsolatot teremthetsz a közönségeddel. Ha saját adatbázist építesz például regisztrációval, akkor akár személyre szabott ajánlatokkal keresheted meg a vevőidet, ez pedig az elköteleződésüket és a bizalmukat növeli.

Google Cégem

Alulértékelt felület, pedig nem csupán a vállalkozás adatait adhatjuk meg, hanem rendszeresen közzétehetünk fotós posztokat promóciókról, akciókról, eseményekről, vagy megoszthatjuk vásárlóik, partnereink pozitív visszajelzéseit.

Videómegosztó oldalak – YouTube és Vimeo

Népszerűségület annak köszönhetik, hogy egyszerű feltölteni a videókat és különösebb műszaki-informatikai jártasság nélkül kezelhető felületek. Edukációs anyagok közzétételére, termékek és használatuk bemutatására, valamint információs anyagok megosztására kiváló.

TikTok

Mára 800 millió követővel rendelkezik a videós platform, több mint 2 millió a magyarországi felhasználók száma. Elsősorban a fiatalok körében számít népszerűnek, de fontos, hogy a magyarországi felhasználók 70 százaléka már elmúlt 18 éves, 30 százalékuk pedig a 35 éves kort is betöltötte, sőt, 2020-ben a 25-35 éves korosztály tagjai közül töltötték le a legtöbben az alkalmazást. A Research Center adatai alapján a különböző közösségi felületek a magyarok körében is kifejezetten elterjedtnek számítanak, a vásárlók gyakran a közösségi oldalakról gyűjtenek információt a különböző termékekkel kapcsolatban. Mikor érdemes TikTok fiókot indítanod? Elsősorban akkor, ha ruházati és divatcikkekkel, kozmetikai termékekkel, elektronikai-műszaki és háztartási eszközökkel kereskedsz, illetve ha sportszereket árulsz. De szolgáltatók (nyelvoktatók, magántanárok, kozmetikusok stb.) és turisztikai vállalkozások is megtalálhatók TikTokon.

A videók elkészítésükhöz nincsen szükség komoly anyagi befektetésre: a csatorna legnépszerűbb tartalmai közül jó néhány teljesen hétköznapi környezetben, okostelefonnal készült. Az alkalmazás algoritmusának köszönhetően a kevés követővel rendelkező TikTok-fiókokban közzétett videók is elérhetnek nagyobb nézettséget. Az engagement rate a TikTok esetében jóval magasabb a más közösségi oldalakon tapasztalható átlagos aktivitási arányánál.

A platform 2020 végén a Shopify partnere lett: így az üzleti TikTok-fiókkal rendelkező Shopify felhasználók közvetlenül a videóikban is feltüntethetik és felkínálhatják eladásra a termékeiket. Az automatizált folyamat során az alkalmazás az adott videókból létrehozza az egyes termékek hirdetéseit, illetve a kereskedők landoló oldalára mutató linket is.

Linked In

Céges és személyes kapcsolatépítéshez, partnerek kereséséhez, a vállalkozásod üzleti profiljának üzemeltetéséhez ideális felület. A posztokban számot adhatsz szakértelmedről, építheted a céged arculatát.

És ha a fenti felületeket már használod a Facebook és az Instagram mellett, sokkal nagyobb biztonságban tudhatod a vállalkozásodat vagy a webshopodat.