ee

Hasznos tippek: mitől lesz ütős egy termékleírás?

Az e-kereskedelemben a termékleírás kulcsfontosságú szerepet játszik a vásárlók meggyőzésében. Egy jól megírt termékoldal nemcsak informál, hanem döntésre és vásárlásra ösztönöz. Cikkünkben összegyűjtöttünk néhány lényeges tényezőt, amit figyelembe véve hatékony és vonzó termékoldali szövegeket alkothatsz meg, ezáltal pedig növelheted a konverziós arányt és erősítheted a vevők elköteleződését is.

Nem ritka, hogy az e-kereskedők kissé elhanyagolják a termékszövegeket, inkább a termékoldalak más részeire, például a fotókra és az értékelésekre fókuszálnak. Bár ezek is rendkívül fontosak, a leírásokra nemcsak a keresőoldalakon való jó helyezés, hanem a felhasználók megnyerése miatt is ajánlott figyelmet fordítani.

Milyen a jó termékleírás?

Egy ügyesen összerakott termékoldali szöveg igen hatékony eszköz a konverzió növelésére, hiszen meggyőzheti a keresgélőt arról, hogy vásárlóvá váljon. Mindemellett SEO szempontból is nyerő lehet, ha taktikusan, ügyesen és értelmesen (!) elhelyezett kulcsszavakat és -kifejezéseket tartalmaz. A keresőoptimalizálásról és ezen belül a tartalmi SEO-ról ide kattintva olvashatsz részletesebben.

A jól megírt termékszöveg:

– kiemeli a termék USP-it, vagyis az egyedi értékesítési tulajdonságait (Unique Selling Proposition);

– reagál a fogyasztó igényeire, vágyaira, érdeklődésére;

– megoldást kínál a felhasználó problémáira;

– válaszol az olyan alapkérdésekre, mint például: kinek szól a termék, hogyan kell használni, mit tartalmaz, mekkora a mérete, súlya stb.;

– bizalmat épít a márka és e-kereskedelmi vállalkozása iránt;

– olyan érzelmeket vált ki, amelyek vásárlásra ösztönzik a látogatót.

Első lépés: a célközönséged ismerete

E-kereskedőként bizonyára tisztában vagy a célközönségeddel – ezt tartsd szem előtt, mikor összerakod a termékoldal vázlatát. A fentebb felsorolt tényezők megfogalmazásakor mindig fókuszálj a célközönségedre, a szöveg tartalma és a stílusa tekintetében is. 

Fogalmazz pontosan a termék előnyeivel kapcsolatban

A termékleírás feladata, hogy segítsen a vásárlónak felismerni, miért van szüksége a termékre. Azaz azt kell informatívan, mégsem bő lére eresztve megírnod, hogy mit nyer a termék használatával, miért MOST van rá szüksége, nem pedig később, és milyen problémákat oldhat meg vele.

A termék előnyeinek és megoldásainak meghatározásakor az alábbi kérdéseket érdemes feltenned:

Miért fontos a termék a felhasználó számára? A perszónákat szem előtt tartva gyűjtsd össze, hogyan elégíti ki a termék az igényeiket, szükségleteiket.

Milyen problémákra nyújt megoldást? Ismered a célközönséged ún. fájdalompontjait, igaz? Mutasd be ezeket – akár rövid történetek segítségével –, és fejtsd ki, hogy miért kiváló eszköz az általad kínált árucikk vagy szolgáltatás a gond megszüntetésére. 

Hol, hogyan és mikor alkalmazható a terméked? Bár egy-egy cikknek tucatnyi különféle felhasználási módja lehet, nagy segítség a usernek, ha a leggyakoribbak közül néhányat meghatározol. Tulajdonképpen fess le a számára pár “jelenetet”, hogy ő is el tudja képzelni a terméket használat közben – erre is alkalmas az úgynevezett storytelling, vagyis történetmesélés technikája.

Milyen fontos tulajdonságai vannak a terméknek? A vásárlók gyakran azért küldenek vissza egy-egy terméket, mert azt kézhez kapva úgy tapasztalták, hogy nem a leírásnak megfelelő. Természetesen fontos, hogy hangsúlyozd a termék előnyeit – de emellett ne maradjanak el az olyan hasznos, szárazabbnak tűnő infók sem, mint az anyag, a súly, a méret, tanácsok a használathoz, üzembe helyezéshez és még sorolhatnánk. A termékspecifikációk közzétételével a célod legyen az, hogy oszlasd a kétségeket, illetve minimalizáld a termékkel kapcsolatos kellemetlen meglepetések számát. 

A szöveg és a képek, videók összhangja

A termékoldalon kiemelt jelentőséggel bírnak a jó minőségű, egységes képi világgal rendelkező fotók és videók; ezek nélkül ugyanis nagyon nehéz lesz meggyőzni a felhasználót, hogy a te termékedet válassza.

Törekedj arra, hogy ne zsúfold túl az oldalt – ezt a hibát sokan elkövetik. Teremts egyensúlyt a szöveg és a képek között!

Tipp: ha ott díszelegnek a szuper képek és videók a termékoldalon, akkor azok hatását akár a szöveggel is felerősítheted, ha ügyesen utalsz a fotó vagy a videó egy-egy lényeges jelenetére, részletére. 

Termékleírás a márkához hűen

Bárki, aki már indított saját vállalkozást, tisztában van vele: egy erős márka nem egy nap alatt épül fel. Ahhoz azonban, hogy sikeresen tudj online értékesíteni, brandet kell építened, mégpedig következetesen. Ennek részeként a termékleírásaidnak is tükröznie kell a márkádat, megragadva annak egyediségét, stílusát, fő értékeit – de megtartva a közérthetőséget.

A social proof ereje

Mi a közös a vásárlói véleményekben, a termékértékelésekben és a felhasználók által generált tartalmakban (UGC)? Ezek mind a social proof (társadalmi bizonyíték) eszközei, amelyekkel felturbózhatod a termékleírásaidat, és bizalmat építhetsz. A bizalom pedig rendkívül fontos az e-kereskedelemben. 

A Retail TouchPoints 2020-es felmérése kimutatta, hogy a potenciális vásárlók 66%-a egyetért abban: a pozitív véleményekkel lehet őket leginkább meggyőzni egy termék megvásárlásáról. Amikor tehát a termékleírásban az áru/szolgáltatás előnyeiről írsz, akár egy pozitív vásárlói értékelésekből is idézhetsz. Ezek a vélemények tulajdonképpen kezeskednek a termék hatékonyságáról és egyediségéről, amely a keresgélő, nézelődő számára rokonszenvesnek és megbízhatónak tűnik. 

További érdekességeket a témáról a Miért hasznosak a felhasználók által generált tartalmak a marketingben? című cikkünkben olvashatsz.

Felhasználóbarát szerkesztés

Csodás dolog lenne, ha a nagyszerű termékleírásod minden egyes szavát elovasná minden egyes látogató, de igazság szerint sokan csak átfutják a szöveget. Mióta a userek jelentős része mobilon keres és vásárol, még fontosabbá vált, hogy a tartalmat könnyen fogyasztható formában add át. Mit is jelent ez? Habár a fentiek alapján úgy tűnhet, minimum egy kisregényt kell írnod a termékről, de ez közel sincs így. Légy informatív, stílusos, de tömör!

Ezeket használd: felsorolások, megfelelő (SEO szempontból is) címsorok, kövér és dőlt betűs kiemelések (módjával!), amik vezetik a szemet, gyorsan és könnyen olvasható mondatok (kerülve a terjengősséget), okos és taktikus tagolás.

Egyedi termékleírás: érdemes rá időt szánni

Gyakran felmerülő kérdés, hogy átvegye-e a kereskedő a gyártó által megadott termékleírást. Azt javasoljuk, hogy egy az egyben inkább ne! Egyrészt hátrányos lehet SEO szempontból, másrészt sokkal hasznosabb, ha legalább minimálisan átszerkeszted, tagolod, kibővíted, a márkádhoz passzolóvá teszed. Ne feledd: minden egyedi termékleírással hozzájárulsz a webshopod konverziós arányának növeléséhez. Hiszen a jó termékoldali szöveg olyan (na jó, megközelítőleg), mint egy ügyes bolti eladó. 

Arra biztatunk tehát, hogy szánj időt a termékleírás tökéletesítésére, hidd el, megéri!